Mielenosoitus HKL:n yhtiöittämistä vastaan 22.9. Senaatintorilla

Mielenosoitus kokoontuu keskiviikkona 22.9. klo 16 Helsingin Senaatintorille, kaupungintalon vähittömään läheisyyteen. Tapahtuman järjestää Päätepysäkki HKL:n yhtiöittämiselle -aktivistiryhmä.

Mielenosoitus on viimeinen tilaisuus estää HKL:n yhtiöittäminen, sillä valtuusto tekee päätöksen yhtiöittämisestä keskiviikon kokouksessaan.

Kaupungin virkamiesjohto ajaa HKL:n yhtiöittämistä agressiivisesti ja vähintäänkin kyseenalaisin perustein. Miljardiomaisuus halutaan piilottaa poliittisen ohjauksen ulottumattomiin ja liikesalaisuuksien taakse. Asiasta voi lukea lisää täältä.


Henkilöstön asema on epävarma. Julkisten palveluiden yhtiöittäminen ei ole toiminut koskaan. Jos sinä vastustat tätä, niin allekirjoita yhtiöittämistä vastustava Kuntalaisaloite osoitteessa bit.ly/pelastahkl ja tule paikalle mielenosoitukseen!


Valtuutetut kokoustavat yhtiöittämisestä klo 18, mutta saapuvat paikalle jo klo 16 alkaen, saavumme siis paikalle ennen heitä toivottamaan heidät tervetulleeksi!